Proč jsem založil tento blog

Každého z nás to alespoň jednou v životě potká. O co jde? Když jsem nastoupil svoje první zaměstnání po vysoké škole, začal jsem jako technolog montáží. Byl jsem teoreticky vyškolený technik a docela jsem považoval práci obchodníků – lidí, kteří píší a uzavírají smlouvy, za poněkud podřadnou. Jednoho dne jsem dostal za úkol zpracovat požadavky pro montáž pohyblivých schodů v jednom obchodním domě. Podklady pro smlouvu jsem zpracoval a předal obchodnímu oddělení. A na celou věc jsem zapomněl.

Jaké bylo mé překvapení, když se jednoho pondělního rána objevil na mém pracovišti vedoucí montér. Důvodem jeho návštěvy byly potíže při montáži, pro kterou jsem zpracovával podklady do smlouvy. Schody se jen s obtížemi podařilo dopravit k místu instalace, ale nešly usadit na místo. Chyběla možnost zvednout je pomocí kladkostroje. Umíte si představit, co to udělalo s mým egem. Ne a ne přijmout skutečnost, že bych já mohl udělat něco špatně. Jenže, ten člověk ale byl starý praktik, znal lidi a tak jsme po nějaké chvíli našli společnou řeč.

Společně jsme vymysleli, jak by bylo možné schody zvednout. Také jsme domluvili moji návštěvu na montáži. K jednání na místě jsme přizvali projektanta statika a došli jsme k uspokojivému řešení vzniklé situace. Potom, po jednání, jsem přiznal svoje opomenutí a slíbil nápravu. Vyrobili jsme v dílnách pomůcku pro zvedání v prostorách bez možnosti použití jeřábu, dodali na montáž a vyzkoušeli. Fungovala bezvadně a hlavně, dala se použít opakovaně na jiných montážích.

Jaké poučení jsem si z toho vzal?

 1. Žádný učený z nebe nespadl. Přiznat chybu není žádná pohana. Neměla by se však opakovat.
 2. Když mám pochybnosti, nejsem si jist, je lépe se poradit.
 3. Každá chyba je výrazem neprofesionality a přináší stres, vícenáklady, případně i sankce za nesplnění termínu dokončení díla.
 4. Technolog, obchodník i montér, každý svým dílem, pracují jako tým.
 5. Každá smlouva přináší práci všem profesím v podniku.
 6. Žádná práce není podřadnější než jiná. Musí však být odvedena profesionálně.

Proč jsem založil tento blog?

Ve své kariéře jsem se setkal s řadou spolupracovníků. Dělali stále stejné chyby. Nechtěli se učit, nebo neměli zájem o danou problematiku. Nebyli pro firmu perspektivní. Čas vynaložený na jejich začlenění do kolektivu byl zbytečně promrhán.

Často a rád vzpomínám na lektora, který nám přednášel na školení o výstavbě. Měl celou problematiku, jak se říká „v malíku“ a trpělivě nám opravoval a vysvětloval všechny naše chyby v kontrolních testech. Chci Vám předat svoje zkušenosti, kterých jsem za dobu své praxe získal velmi mnoho.

Za dobu své praxe ve výstavbě jsem se setkal s řadou situací, které mi přinesly poučení do budoucna. Abyste se dostali na vyšší úroveň, musíte eliminovat chyby, přijmout z nich poučení a hlavně, už je neopakovat. Někdy je to ale velmi těžké, protože je nutné překonat nevhodné návyky. Ty se podaří změnit jen vědomým působením na sebe sama. Znamená to stále se učit.

TAKŽE, DEJME SE DO TOHO! ZAČNĚME OD ZAČÁTKU!

Josef Kohoutek

Díky mým více než 25-letým zkušenostem učím lidi proniknout do tajů procesů ve výstavbě. Můj příběh si přečtěte zde >>

Komentáře

 • Víte, jak se orientovat v procesech výstavby?

  Stáhněte si ZDARMA eBook: Objevte PĚT OBLASTÍ pojmu a vyznáte se v procesu VÝSTAVBY

 • Nejnovější příspěvky

 • Rubriky